- priderėti
- 1 priderė́ti, prìdera, -ė́jo
1. tr. derantis papildomai sutarti, sulygti: Tėvas priderė́jo dar ir grūdų truputį Ut. Ar priderė́jai jam akmenis išversti? Grž. Priderė́jo karvę prieg skerdžiu ganyt Lp. Davė dar sermėgą, nors ir nebuvo priderėta Brs. | refl. tr.: Dar prisiderė́jau paviržį Brs.
2. tr. [i]prikalbėti derantis: Kap ilgai reikia derėti, iki jį prìderi, kad eitų Vrb. Kas tau, kad šiandie toks neprìderamas? Alk.
3. refl. praleisti laiką besiderant: Kėlėjas buvo arabas, tai su juo teko gerokai prisiderėti Šlč.
4. intr. SD308, R349 pritikti, būti tinkamam, reikėti: Klausyk vyresnių ir daryk kaip prìdera Ut. Ne taip elgės, kaip jam priderėjo S.Dauk. Kad atneš, atvaduos [vainikėlį], nebeužsidėsi, mergelių pulkelin nebepriderėsi LTR(Pnd). Tau neprìdera taip daryti Slnt. Vesis, tekėsis ne taip, kaip pridera DP13. Gailėjimas jo nebuvo priderą̃s DP165.
prideramaĩ adv., prìderamai Vlkv: Svarbu ne tik rašyti, bet ir prideramai žodžiai tarti J.Jabl. prìderančiai adv. Jrb, Šv, priderančiaĩ DP29,77: Veskis prìderančiai, tai ir svietas neapkalbės Vj. Pridera prìderančiai barti už blogą darbą J. Kas priderančiai žemaičius pažino, tas tur juos mylėti M.Valanč. Kaip nepriderančiai daro krikščionis, kuris elgia daiktų sau daug gadinančių, aba žalingų SPI378. Jų niekada priderančiai nebaudė S.Stan. Tepalą gali užlaikyti kokiame nors inde, o priderantesniai skardinėlėje su viršeliu IM1878,42. priderė́tinai adv.: Idant ... priderėtinai pazopostytumbimės dviejų daiktų, mumus didžiausiai privalų DP6.5. intr. būti naudingam, pritikti: Tie klijai dėl jų (bičių) visam pridera S.Dauk. Ugnis mums didei pridera, bet ir daug iškadų galia padaryti S.Dauk. Pušis pridera rąstams prš. Prider tai mums R. 6. intr. pritikti, būti gražu: Jam labai prìdera juoda skrybėlė Krok. Tau barzda prìderi Lp. Ot kap prìdera tau aukštyn plaukai Pls. Buvo graži dukterytė, priderėjo jai skarytė LTR. 7. intr. priklausyti: Airija tuo laiku buvęs atsilikęs ir nuskurdęs kraštas, visai priderantis nuo Anglijos J.Balč. Viso Žemaičių krašto priderėta kuršių tautai K.Būg. Bet ugnis žmones, galvijus ir žmonėms priderančius daiktus gal sudeginti S.Dauk. Nenuplėšti nė vienam prideramos garbos jo DP20. Mumus nepridera toj karalystė iž prigimimo SPII30. 8. intr. pareiti (nuo ko): Jam rodės, jog visa pridera dabar nuo tų žodžių, kuriais jis prakalbės į dvaro poną LzP. \ derėti; apderėti; įderėti; išderėti; nuderėti; paderėti; priderėti; suderėti; užderėti
Dictionary of the Lithuanian Language.